Studio Hall of Fame

Some accomplishments of some of my students:

 Meghan Jacoby: BA CSUEB, Trevor Wye’s Studio, Kent , MM Longy School of Music, DMA Boston University http://meghanjacoby.com

Elena Pinderhughes Ayodele: Young Musicians Program,  SFS Youth Orchestra, Manhattan School of Music http://www.elenaayodele.com/content/about

Joanna Tse: Fremont studio, BM University of British Columbia, MM SFSU, Just Another Flutist  https://www.justanotherflutist.com

Andrea Kwon: Fremont Studio, Young Musicians Program (flute and piano) BA Yale, MA UC Berkeley  

Alexandra Urfer: Richmond studio, Young People’s Symphony Orchestra, Berkeley Youth Orchestra, BA CSUEB, MM SJSU

Tambre Thompson: BA CSUEB, MTAC

Shaylyn Ordaz: BA, Teaching Credential, CSUEB, Director of Instrumental Music, Alum Rock School District

David Wright:  BM St. Mary's University, Teaching Credential, MA CSUEB. Choral/general music teacher at Mt. Diablo Unified School District, Band Director Hilltop Christian School 

Anna Katibah: BA, Teaching Credential, CSUEB

Tim Lin: Richmond/Fremont studio, USC Thornton School of Music http://www.timlinmusic.com

Erika Oba: Young Musicians Program, The National Wind Ensemble, Carnegie Hall, Oakland Youth Orchestra, Oakland East Bay Symphony Young Artist Competition Finalist, BM Oberlin Conservatory, MA Mills College  https://erikaoba.com

Mia Nakagima: Richmond Studio, All State Orchestra, UC Berkeley: Physics and Statistics, Undergraduate research assistant, Center for Built Environment, UCB, UC Symphony

Courtney Wise: Richmond Studio, Oakland Youth Orchestra, BM USC Thornton School of Music, MM SF Conservatory https://www.courtneywise.com/flutist.html

Alicia Unis: Fremont studio, BA CSUEB. Owner/Director Lotus Music Academy, Fremont

Zavain Dar: Young Musicians Program, Stanford  https://www.luxcapital.com/team/zavain-dar/

 

https://www.recursionpharma.com/team-member/zavain-dar/

Diana (Fenyao) Ding: Young Musicians Program, Interlochen Arts Academy, Jr. Bach Festival, Phillips Academy, Harvard

Yvonne Lin: Oberlin College

Meng Ruo Yang: Young Musicians Program, Oakland Youth Orchestra, Harvard

Kateri Chambers: Richmond studio, BM Peabody Conservatory of Music

Andrew Baltazar: Young Musicians Program, Richmond Studio, National Wind Ensemble, UC Berkeley

https://www.youtube.com/watch?v=DGnbc2Ub6jk

Minors are listed by their initials only: 

AW: Principal Flute CODA All State Orchestra, 2018, All State Wind Symphony, 2017 All State Symphonic Band, 2016 1st chair, Junior High All State Symphonic Band

RZ: Principal flute, Junior High All State Symphonic Band, 2017

CZ, SF, LZ, AY, LK, JB, SL, TC, WZ, JN, AW: County Honor band


Note: I haven't kept great records, so I did this off the top of my head. Feel free to contact me via the lessons page if I've left anyone out (sorry) or if I have made errors, or if you want me to add an update.